میراث زمین

دانشجویان باستان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سوادکوه

تمام آب انبارهای قم ثبت ملی می‌شوند


سرپرست معاونت میراث فرهنگی قم گفت: از۵۰ آب انبار تاریخی شناسایی شده در قم، تا کنون۴۲ مورد به ثبت ملی رسیده و مابقی به ترتیب اولویت ثبت می شوند.


عمار کاوسی ، با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار میراث آریا (chtn) افزود : اکثر آب انبارهای قم، موقوفه و تحت مالکیت سازمان اوقاف و امور خیریه هستند با این وجود طی ۵ سال گذشته اقدامات زیادی در رابطه با آب انبارهای قم از سوی سازمان میراث فرهنگی صورت گرفته است.

وی با اشاره به مرمت، ساماندهی، احیاء کامل و تغییر کاربری ۳ آب انبار تاریخی قم در سال های اخیر اظهار داشت : بر همین اساس آب انبار محله امامزاده شاه حمزه به پایگاه فرهنگی، آب انبار بازار کهنه با مشارکت بخش خصوصی به نمایشگاه آب و سفره خانه سنتی و آب انبار شادقلی خان به مجموعه فرهنگی تبدیل شده است.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی قم با اشاره به وجود ۸۱۰ اثر فرهنگی ثبت شده و شناسنامه دار در استان قم، در رابطه با حفظ و احیاء آب انبارهای این استان بیان داشت: یکی از بهترین راهکارهای حفظ و احیاء آب انبارهای قم که متاسفانه برخی متروکه هستند استفاده از مشارکت تشکل‌های مردم نهاد مانند انجمن های میراث فرهنگی و بخش خصوصی در تغییر کاربری این آب انبارها است .

وی همچنین از معرفی آب انبارهای قم در همایش فرصت های سرمایه گذاری کیش خبر داد و تاکید کرد : در همین رابطه با شهرداری های مناطق نیز صحبت شده است تا با تبدیل آب انبارها به نگارخانه، کتابخانه و مراکز فرهنگی در حفظ و احیاء این بناهای سنتی و بومی منطقه همکاری داشته باشند.


منبع خبر:chtn

تاریخ ارسال: سه‌شنبه 23 آذر‌ماه سال 1389 ساعت 05:42 ب.ظ | نویسنده: پویا کشاورز | چاپ مطلب 3 نظر